T. 65.1, s. 23-32

Ogród Botaniczny
e-mail: martawrzosek@gmail.com
ORCID: 0000-0002-5871-5020

Zarys treści: Inwentaryzacja grzybów na terenie parku miejskiego Pole Mokotowskie w Warszawie była prowadzona w latach 2015-2019. W 2016 roku pobrano próbki gleby i analizowano skład mykocenoz glebowych, podczas gdy w pozostałych okresach skupiono się na grzybach wielkoowocnikowych. Najwięcej grzybów wielkoowocnikowych zanotowano jesienią 2017. W sumie na terenie parku zidentyfikowano 54 gatunki grzybów wielkoowocnikowych, kilka makroskopowych pleśni oraz 61 taksonów drobnych grzybów glebowych wyhodowanych z próbek gleby w laboratorium. Sporadycznie notowano również patogeny roślin – w szczególności te, których identyfikacja nie wymagała drobiazgowych badań laboratoryjnych. W stosunku do innych terenów zieleni Warszawy Pole Mokotowskie jawi się jako refugium grzybów leśnych i okrajkowych. Mykocenozy łąkowe są ubogie.

Słowa kluczowe: grzyby wielkoowocnikowe, inwentaryzacja, grzyby parków

Abstract: Preliminary inventory of the fungi from the Pola Mokotowskie – city park in Warsaw (Mokotów Field) in Poland was carried out in 2015-2019, but particularly insightful in 2016. In 2016, soil samples were taken and the composition of soil mycocoenosis was analyzed, while in other periods the focus was set on the macromycetes. The largest number of mushrooms, toadstools, and hoof fungi was recorded in the autumn of 2017. In total, 54 species of large asco-, and basidiomycetous fungi were identified, several macroscopic molds (ex. Trichoderma sp.) and 61 taxa of micromycetes obtained from soil samples in the laboratory. Plant pathogens have also been sporadically recorded – in particular, those whose identification did not require specific laboratory tests. Concerning other green areas of Warsaw, Pole Mokotowskie appears as a refugium of forest mushrooms. However, meadow mycocoenosis are very scarce.

Key words: macromycetes, inventory, fungi of anthropogenic habitats

Zalecany sposób cytowania/Cite as: Wrzosek M., 2020, Grzyby Pola Mokotowskiego w Warszawie, Prace i Studia Geograficzne, 65.1, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 23-32.

Wpłynęło: 06.06.2019
Zaakceptowano: 13.12.2019

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Tom 65 zeszyt 1 and tagged , , , , , , .